Yeşil Kart Sigortası fiyatları

ANASAYFA SİGORTA BLOG Yeşil Kart Sigortası fiyatları

Yeşil Kart Sigortası fiyatları

Ongun Sigorta

Yeşil Kart Sigortası (Green Card Insurance) Fiyatları, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu internet sitesinde yayınlanmaktadır.
Yeşil Kart Sigortası fiyat listesine ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ

Ayrıca, seyahat süresi kapsamında geçerli olacak olan Yeşil Kart (Green Card) Sigortası fiyat tarifeleri, araç tipi ve sigorta geçerlilik sürelerine göre değişmektedir. Euro döviz kuru üzerinden fiyatlanmaktadır.

Yeşil Kart Sigorta süreleri:

-(15 gün)

-(1 ay,2 ay, 3 ay, 4 ay, 5 ay, 6 ay)

-(7-12 ay)

 

Özel ve tüzel kişiler adına kayıtlı Otomobil Yeşil Kart Sigorta primi;

 

YEŞİL KART SİGORTASI ( GREEN CARD) SÜRE VE PRİMLER

ARAÇ TİPİ

15 GÜN

1 AY

2 AY

3 AY

4 AY

5 AY

6 AY

7-12 AY

OTOMOBİL

47,25 Euro

59,06 Euro

82,69 Euro

106,31 Euro

129,94 Euro

153,56 Euro

177,19 Euro

236,25 Euro

 

Kaynak: https://www.tmtb.org.tr/YK/YesilKart

Uyarı! Yeşil Kart Fiyatları, ilgili otorite tarafından güncellenebilir!

 

Yeşil Kart Sigortası Nedir?

Yeşil Kart Sigortası, Yeşil Kart Sistemine üye ülkelerde geçerli olmak üzere düzenlenen, Uluslararası Motorlu Taşıt Sigorta Kartıdır. Trafik sigortasının eki niteliğinde olan Yeşil Kart, kazanın meydana geldiği ülkede yapılması zorunlu olan Motorlu Taşıt Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasına (Trafik Sigortası) eşdeğer bir belgedir. Bir başka deyişle kazanın meydana geldiği ülkede yürürlükte olan trafik sigortası mevzuat, kapsam ve limitleri çerçevesinde teminat vermektedir. Yeşil Kart Sigortası, sisteme kayıtlı üye ülkelere ülkemizden seyahate çıkarken yapılması zorunlu olan bir sigortadır. Yeşil Kartın varlığı motorlu taşıt kullanıcısına sisteme dâhil olan ülkelere yaptığı seyahatlerde kolaylık sağlar. Yeşil Karta sahip bir aracın sigorta teminatı ve sigortacısının kolaylıkla tespit edilebilir olması nedeniyle bu aracın bir kazaya sebebiyet vermesi durumunda zarar gören tarafa ödeme gecikmeksizin yapılabilir.

 

Yeşil Kart Sigortasına neden ihtiyaç duyuldu?

Tarih boyunca Motorlu kara taşıtlarının kullanımının artmasıyla bu araçların gittikleri ülkelerde yaptığı kazalar ile üçüncü şahıslara verdikleri zararlar da artmıştır. Yaşanan kazalar sonucunda taraflardan bir veya daha fazlasının yabancı uyruklu olması, zararların giderilmesinde sıkıntılar ortaya çıkarmıştır.

II. Dünya Savaşı öncesinden itibaren ortak sigorta arayışı başlamıştır. 1949 yılında Birleşmiş Milletler (BM) Avrupa Ekonomik Komisyonu Karayolları İç Ulaştırma Komitesi Karayolu Ulaşım Çalışma Grubu; uluslararası karayolları seyahatlerinde tek tip bir trafik sigortasının en uygun çözüm olduğunu belirten 5 No’lu Tavsiye Metnini hazırlamıştır.

Tavsiye kararı doğrultusunda, ülkemizin de üyesi bulunduğu Avrupa Konseyi, karayolu taşımacılığının yoğun olduğu ülkelerde zorunlu bir sigorta sistemi getirilmek suretiyle motorlu taşıtların yurtdışında karışacakları kazalarda, üçüncü şahıslara ve mallarına karşı oluşan sorumluluklarını karşılamak için “Motorlu Taşıtların Zorunlu Mali sorumluluk sigortalarına Dair Avrupa Sözleşmesi”ni hazırlayarak kabul etmiştir.

Her üye devlet, Yeşil Kart sistemini uygulayabilmek ve işleyişini sağlamak için kendi ülkesinde Büro adı verilen kurumlar oluşturmuştur. Bu Bürolar bugün merkezi Brüksel’de olan Bürolar Konseyi çatısı altında toplanmıştır. Yeşil Kart işleyiş ve yönetiminden sorumlu Bürolar Konseyi; BM Avrupa Komisyonu İç Ulaştırma Komitesi Yol Ulaşım Çalışma Grubuna bağlıdır.

Kaynak: https://www.tmtb.org.tr/YK/YesilKart

 

Aracınızla seyahate çıkmadan önce,

Yeşil Kart Sigortanızı

(Green Card Insurance)

ve

Seyahat Sağlık Sigortanızı

yaptırın!

Hemen arayın

size yardımcı olalım…

 

#YeşilKartSigortası

#GreenCardInsurance

#YeşilKartSigortasıFiyatları

 

 

 TEKLİF AL