Ticari Alacak Sigortası

Ongun Sigorta

Hükümet, KGF desteğinin ardından Küçük ve Orta Boy işletmeleri alacaklarını tahsil edememe riskine karşı korumak için 'alacak sigortası' sistemini getiriyor. 

HAZİNE'DEN YENİ PAKET

KOBİ'lere faizsiz ya da düşük faizli, uzun vadeli kredilerle güç katan hükümet, yeni bir destek düzenlemesi getiriyor. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hükümetin Kredi Garanti Fonu (KGF) desteğinin ardından, KOBİ'leri alacaklarını tahsil edememe riskine karşı korumak için çalışma başlattıklarını belirterek, “Bu kapsamda Hazine olarak, KOBİ'ler için bankacılık sisteminde teminat olarak kullanılabilecek ve krediye ulaşmayı kolaylaştıracak alacak sigortasını yaygınlaştıracağız” dedi.

 

PROBLEMLER BİTECEK 

Şimşek, KOBİ'ler için alacak yönetiminin hayati önem taşıdığını belirtti. Alacakların şirket bilançolarındaki payının ortalama yüzde 30-40 düzeyinde olduğuna işaret eden Şimşek, bu nedenle tahsilat problemlerinde şirketlerin likiditesi ve karlılığının olumsuz etkilendiğini söyledi. Şirket iflaslarının yaklaşık dörtte birinin tahsil edilemeyen alacaklar nedeniyle gerçekleştiğine dikkati çeken Şimşek, dünya genelinde etkin bir alacak yönetim mekanizmasının kurulmasının önem kazandığını vurguladı. Şimşek, “Örneğin ortalama cirosu 10 milyon lira olan yüzde 5 kâr marjıyla satış yapan bir KOBİ'nin, 20 bin lira tutarında bir faturayı tahsil edemediğinde, zararını kurtarmak için 400 bin liralık satış yapması gerekmektedir. Ya da aynı KOBİ için en büyük müşteri riskinin bir milyon lira olduğunu varsayarsak, bu tek müşterinin borcunu ödememesi bile KOBİ’nin bir yıl içinde elde etmeyi umduğu kardan çok daha büyük zararla karşılaşmasına neden olabilmektedir” dedi.

 

ÇALIŞMALAR BAŞLADI 

Alacak sigortasının firmaları yurtiçindeki ve yurtdışındaki alacaklarını tahsil edememe riskine karşı koruduğunun altını çizen Şimşek, hükümetin KGF desteğinin ardından KOBİ'leri alacaklarını tahsil edememe riskine karşı korumak için çalışma başlattığını bildirdi. Şimşek, bu kapsamda Hazine olarak KOBİ'ler için bankacılık sisteminde teminat olarak kullanılabilecek ve krediye ulaşmayı kolaylaştıracak alacak sigortasını yaygınlaştıracaklarını ifade etti. 

 

Şirketler, alacakların sigortalanması yöntemiyle sorunlu alacaklar için tahsilat takibiyle hukuki işlemleri ve masrafları sigorta şirketine devredecek. 

Ticaret kesintiye uğramayacak

 

Konjonktürel dalgalanmaların olduğu dönemlerde piyasada güven unsurunu pekiştirecek alacak sigortasının, ticaretin kesintiye uğramadan devam etmesini sağlayacağını vurgulayan Başbakan Yardımcısı Şimşek, bunun sigorta sektöründe de yeni imkanlar yaratacağını söyledi. Bakan Şimşek, kurulması düşünülen modelde, talep ayağını harekete geçirmek üzere teşvik edici düzenlemeler yapılacağını belirterek, bunun yanı sıra arz ayağındaki pazar boşluklarının kapatılacağını söyledi. Alacak sigortasını alternatif bir ticaret finansman yöntemi olarak sunabilmenin mümkün olduğunu dile getiren Şimşek, şunları kaydetti: “Alacakların sigortalanmaması, firmaların üzerinde en az kontrole sahip olduğu varlıklarının sigortalanmamasıyla eş anlamlıdır.” Ticari alacak sigortası sayesinde firmaların tahsilat ve risk yönetimini bu alanda uzman sigorta şirketine bir nevi devrettiğine işaret eden Şimşek, bu sayede şirketlerin pazarlama ve satışa daha çok zaman ayırabildiğini söyledi. 

Kaynak:

http://www.gunes.com/kobi/kobilere-alacak-sigortasi-854188

#TicariAlacakSİgortasıNedir #TicariAlacakSigortasıKapsamı #TicariAlacakSİgortasıFiyatlarıTEKLİF AL