Tarım Sigortası 2021

Ongun Sigorta

Devlet Destekli Tarım Sigortalarında, 2021 Yılında Yapılan Değişiklik ve Yenilikler?

TARSİM kurumu, tarım sigortalarını yaygınlaştırmak, üretici ve yetiştiricileri doğal afet ve diğer risklerden korumak amacıyla, 2021 yılında bitkisel ürün,  sera sigortaları ile hayvan hayat sigortalarında birçok yenilik yaptı!

 

Tarım Sigortalarında 2021 Yenilikler?

Bitkisel Ürün ve Sera Sigortaları:

- İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortasından, Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortasına geçildi.

- Portakal, Mandalina, Limon, Greyfurt, Üzüm ürünlerinde; SICAK HAVA ZARARI’ nı isteğe bağlı olarak teminat altına alınabilecek.

-AY ÇİÇEĞİ ürününde KUŞ ZARARI’nın neden olabileceği MİKTAR KAYBI teminata alınabiliyor.

-PAMUK ürününde YAĞMUR RİSKLERİ’nin neden olabileceği MİKTAR KAYBI teminata alınabiliyor.

-Sebzeler, Tarla Ürünleri, Çilek ve Fidanda isteğe bağlı olarak poliçeye eklenen YABAN DOMUZU TEMİNATI’nın, DOLU PAKETİ ANA RİSKLERİ ile birlikte poliçeye dahil edilebilecek.

-Silajlık Mısır ve Tatlı Mısır ürünlerinde hasat tarihinin uzatılmasının talep edilmesi halinde, ek prim ödenerek 30 günle sınırlı olmak üzere poliçe süresinin uzatılması mümkün olacaktır.

-TRABZON HURMASINDA teminat başlangıcı; TOMURCUKLARIN PATLAMASI evresine alındı. 

-Dolu, Fırtına,  Sel ve Su Baskını, Hortum ve Yağmur Risklerindeki muafiyet oranı %8’e düşürüldü.

-Dolu Paket Risklerinde Kademeli Hasarsızlık indirim oranları hasarsız geçen her yıl için; 1.yıl %10, 2.yıl %20, 3.yıl %30 olarak güncellendi.

- Don Paket Risklerinde Kademeli Hasarsızlık indirim oranları hasarsız geçen her yıl için; 1.yıl %10, 2.yıl %20 olarak güncellendi.

-Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) Sistemine kayıtlı üreticilere %5, ve yine bu sistemde sözleşmeli üretim yapan çiftçilere ilave %5 indirim daha olmak üzere, toplamda %10 indirim yapılacaktır.

-Aynı Ada ve Parselde Ürün Sigortası ve Kuraklık Poliçesi bulunan üreticilerin son poliçesi üzerinden düzenlenen %5 çift poliçe indirimi yapılacaktır.

-Kızılcık, Kuşburnu, Aronya, Mürver, Ejder Meyvesi, Passiflora, Reyhan, Kişniş, Mercanköşk, Hatmi Çiçeği, Ekinezya, Safran, Çayır Otu, İtalyan Çimi, Kenevir Lifi, Kenevir Tohumu, Çiçek Soğanları, Reyhan, Ketencik ve Korunga ürünlerinin SERTİFİKALI TOHUMLUKLARI teminat altına alındı.

- Sera sigortasındaki enkaz kaldırma masrafları teminat altına alındı.

-Yılın belirli döneminde üretim yapan ve üretim döneminin sona ermesi ile plastik örtüsünü toplayan, 750 metrekarenin üzerindeki seralara poliçe yaptırabilme imkanı sağlandı.

 

Hayvan Hayat Sigortaları 2021 Yenilikleri?

-Hayvan bilgi sisteminde kayıtlı sigortalanabilir nitelikte olan ve büyükbaş hayvan sayısı 1-10 arasındaki küçük aile işletmelerine poliçe primi üzerinden %15 indirim uygulanacaktır.

-Büyükbaşlarda yavru ölümü hasarlarında muafiyetsiz olarak hesaplanan tazminat tutarını, gebe hayvanın sigorta bedelinin %20 sine çıkarıldı.

-Geniş kapsamlı tarifede süt ve besi sığırları için müşterek sigorta oranı ek hastalıklarda %25, diğer durumlarda %15 olmuştur.

-Büyükbaş ve küçükbaş hayvan hayat sigortaları için uygulanan yenileme indirim oranı %30 a kadar yükseldi.

-Hayvan bilgi sisteminde kayıtlı sigortalanabilir nitelikte olan küçükbaş hayvan sayısı, 1-50 aralığında olan küçük aile işletmelerinde poliçe primi üzerinden %10 indirim uygulanacaktır.

-Küçükbaş hayvanlarda yavru atma hasarlarında muafiyetsiz olarak hesaplanan tazminat tutarını, gebe hayvanın sigorta bedelinin %15 ine çıkarıldı.

-Küçükbaşlarda geniş kapsamlı tarifede poliçe süresi 12 aylık tarifeye ilave olarak, poliçe süresi 18 aylık olan yeni bir tarife fiyatı oluşturuldu.

-Küçükbaşlarda sigorta kabul yaşını öne çekerek 11 gün-5 yaş dahil olarak düzenlendi.

 

Kümes Hayvanları Hayat Sigortası 2021 Yenilikleri?

Geniş kapsamlı tarifede poliçe süresi 45 günlük olan Broiler tarifesine ilave olarak, poliçe süresi 12 aylık olan yeni Broiler tarifesi uygulamaya alındı.

 

Su Ürünleri Hayat Sigortası 2021 Yenilikleri?

Demir kafeste üretimi yapılan su ürünleri ile kafesler ve havuzlar arası balık aktarımları nedeniyle meydana gelen ölümleri ve fiziksel kayıplar teminat altına alındı. 

 

Arıcılık Sigortası 2021 Yenilikleri?

Sabit ve gezici arıcılık olarak uygulanan iki ayrı tarife kaldırılarak, arıcılık sigortası olarak tek tarife altında toplandı. 

 

TARSİM SİGORTASI TEKLİF AL

Tarsim 2021 yılı yeniliklerini içeren tanıtım videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=57SfWjNB6u0 

#TarımSigortası #TARSİM #TarımSigortasıFiyatlarıTEKLİF AL