Tahmini Kasko hesaplama nasıl yapılır?

ANASAYFA SİGORTA BLOG Tahmini Kasko hesaplama nasıl yapılır?

Tahmini Kasko hesaplama nasıl yapılır?

Ongun Sigorta

Kasko değerleri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği TSB’nin web sayfasında güncel olarak tüm motorlu kara araçları için yaş, model, tip ve araç gruplarına göre listelenmektedir. Araç Kasko değer listeleri, geriye dönük olarak da sistemde arşivlidir. Bu kasko değer listeleri, sigorta şirketleri tarafından kasko tarife primleri hazırlanırken kullanılmaktadır. TSB, belirli periyotlarla kasko değer listelerini günceller. Listedeki otomobil, arazi taşıtı ve hafif ticari araçların değerleri, INDICATA firmasının katkılarıyla oluşturulmaktadır. TSB tarafından hazırlanan araç kasko değer listesinde,  ikinci el araç ilan siteleri, ithalatçı, imalatçı firmalar ve bunların web siteleri, galeriler, konu ile ilgili süreli yayınlar, gazetelerin ikinci el ilanları ve bunların web siteleri, alıcı veya satıcı tarafından ibraz edilen fatura ve benzeri belgeler gibi kaynaklardan yararlanılır. 2022 yılı gibi maliyetlerin sürekli değişkenlik gösterdiği bir ortamda, tahmini kasko hesaplaması yapmak mümkün değildir. Sigorta şirketlerinin sistemlerinden acentemiz aracılığıyla hesaplanan, kasko sigortası primleri geçerlidir. smiley

 

Kasko fiyatları neden arttı?

2022 yılında artan yüksek enflasyon ve döviz kuru, artan uluslararası lojistik maliyetleri, yükselen sıfır ve ikinci el otomobil fiyatları ile oto yedek parça fiyatları nedeniyle, kasko primleri geçmiş son 2 yıl öncesine kıyasla 2, 3 ve hatta hasar yapan araçlarda 4 katına kadar çıkabilmektedir. Ayrıca artan hasar onarım maliyetleri de kasko primlerinde ciddi artışlara neden olmaktadır. 2022 yılında kasko yaptıran araç sahiplerinin oranı düşük olup, yaklaşık %25 civarındadır.

 

Kaskoda meslek indirimleri?

Araç sahiplerinin kasko primlerinde, tarifeye ek özel indirim uygulayan bazı sigorta şirketleri vardır. Örneğin; doktor, öğretmen, eczacı, polis, asker, devlet memuru, A.Ş çalışanı, LTD. çalışanı gibi mesleklere, %15’ten %25’lere varan indirimler sunulmaktadır. O nedenle sigortacınızdan kasko fiyat teklifi isterken mesleğinizi mutlaka belirtiniz. smiley

 

 

Araç Kasko değeri nasıl sorgulanır?

Kasko değer sorgulaması, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) web sayfası üzerinden yapılmaktadır. Sorgulama yaparken aracınızın markasını, modelini, tipini ve yaşını belirtmelisiniz.

 

Kasko sigortası priminiz nasıl hesaplanır?

Sigortacınıza araç ruhsatınızı, doğum tarihinizi (gün, ay,  yıl) ve meslek bilginizi iletmenizin ardından sigortacınız aracınıza farklı sigorta şirketlerinden kasko fiyat teklifi oluşturur. Herbir sigorta şirketi, kendi kasko fiyat tarife çarpanı üzerinden kasko primini hesaplar. İlgili sigorta şirketinin kendi kasko havuzunun genel yapısı, kasko fiyat tarifesini olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Bazı sigorta şirketler, otomobil, kamyonet ve minibüs grubundaki araçlarda, bazıları da otobüs, kamyon gibi araçlarda daha iyi fiyatlama yapabilmektedir.

Kişinin veya kurumun adına kayıtlı araçların, kazanılmış hasarsızlık indirimleri, meslek indirimleri, aracın kayıtlı olduğu ilin plakası, kasko içerisindeki teminatlar, muafiyetler ve sigorta limitleri, kasko fiyatına genel olarak etki eden faktörler olarak sayılabilir.

Kasko poliçelerinde, aracın orijinaline ek olarak sonradan takılabilen ilave aksesuarlar olabilir. Örneğin; ses, görüntü-multimedya sistemleri, çelik jant, spoyler, LPG sistemi, oto camı ve filimi ve benzeri olarak sayılabilir. Araca ilave edilen aksesuarın bedeli, araç kasko değerini yükselterek kasko primi arttıracaktır.

Aracınıza ve bütçenize en uygun alternatif kasko seçeneklerimizle, sigortalılarımızın daima yanındayız… smiley

 

En uygun Kasko Sigortası için TIKLAYINIZ

 

#TahminiKaskoHesaplamaNasılYapılır

#EnUygunKasko

#EnHesaplıKasko

#KaskoFiyatları2022TEKLİF AL