Sigorta

Ongun Sigorta

Sigorta kısa tarihçesi?

Değerli sigortalılar bu yazımızda, sizlere sigortanın kısa tarihçesini aktarmak istedik.

İlk sigorta poliçesi, 23 Ekim 1347 tarihinde İtalya?nın Cenova limanından kalkarak, Mayorka?ya gidecek olan ?Santa Clara? adlı geminin, yükünün teminata alınarak sigortalanmasıdır.

Değerli sigortalılar, sigortacılığın tarihten bugüne kadar olan serüveninde, ihtiyaçların sürekli ve dinamik olarak geliştiği evrelerden geçerek, olası risklerin karşılanması suretiyle bugünlere gelmiştir. Böylelikle, günümüzde dünya üzerindeki değerlerin korunması ve finansal kayıpların önlemesi mümkün kılınmıştır.

Sigorta poliçeleri tarihin akışı ile birlikte, denizyolu taşımalarında başlayarak, hayat sigortaları, kara sigortacılığı yangın ve kaza sigortacılığında da tren kazaları ile başlanmıştır. Sonrasında, sanayinin ilerlemesi ile beraber yaşanan büyük teknik hasarlar nedeni ile mühendislik sigortaları ortaya çıkmıştır. Günümüze gelindiğinde ise, tüm sigorta branşlarında, sigorta ürün çeşitleri artarak olası ekonomik kayıpların önüne geçilmiştir.

Sigorta nedir?

Önceden ödenen prim karşılığında, bir kimsenin ya da bir değerin, herhangi bir şekilde ani ve beklenmedik olarak ileride karşılaşabileceği zarar ve ziyanları karşılamak için, sigorta şirketlerince risklerin teminat altına alındığı, sigortalı ve sigorta şirketi arasında anlaşılan akitleşme veya sözleşmelerdir.

Sigorta nereden alınır?

Sigorta poliçesi, ülkemizde ve dünyada çok büyük bir oranda sigorta şirketlerini temsil eden yetkili sigorta acentelerinden satın alınır. Sigorta satışına aracılık eden finans kurumları da sigorta hizmeti sunmaktadır. Broker?lar da sigortalıyı temsil eden taraf olarak sigortacılık faaliyetinde bulunmaktadırlar.

Ülkemizde, geçmişten bugüne bakıldığında yetkili sigorta acenteleri geleneksel sigortacılık faaliyetlerini uzun yıllardır sürdürmektedir. Acenteler, sahada sigortalılar ile sürekli yüz yüze iletişimde kalarak, müşterilerin güvenini kazanmıştır. Acenteler, müşterilerinin sigorta ihtiyaçlarını belirleyerek, en doğru sigorta ürünleri ile buluşturarak günümüze gelmiştir. Her bir bireyin veya tüzel kişilerin, mutlaka konusunda uzman bir sigorta acentesi ile sigorta ihtiyaçlarını karşılaması gerekir.

Gelinen çağda, geleneksel ile dijital sigortacılık faaliyetlerini birleştirerek sürdüren sigortacılık faaliyeti çok daha etkili bir noktaya gelecektir. ONGUN SİGORTA olarak geleneksel iş yapış biçimimizi dijitalle birleştirerek, güven temelinde sigortacılık faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Yetkili sigortacılık?

Sigorta şirketleri, sigorta acentelerini kendisini temsil etmek üzere, acentelik sözleşmesi ve TOBB levha kaydı onayı sonrasında, sigorta aracılık hizmetleri sunmak üzere ?Yetkili sigorta acentelerini?  yetkilendirmektedir.

Yetkili sigorta acentesi?

Yetkili sigorta acentesi, Sigorta şirketi ile acentelik sözleşmesi yapan ve TOBB levha kaydı izni ile çalışan ve sigorta aracılık hizmetleri sunan, poliçe düzenlemeye yetkili sigorta aracılarıdır.

Yetkili sigorta acentesi nerede?

Sigorta acenteleri, sigorta şirketlerinin web sayfaları rehberinde yer almaktadır. Sigortalılar, il, ilçe seçimi ile acentelere erişim imkanı vardır. Ancak günümüzde internet arama sonuçlarına göre de, sigorta acentelerine veya aracılarına ulaşılabilmektedir. Sigortalılar günümüzde, 7/24 ulaşabilecekleri, geleneksel ve dijitalde olan, şeffaf ve güvenilir,  sigorta ürün çeşitlerine hakim ve konusunda uzmanlaşmış, deneyimli sigorta acentelerini tercih edeceklerdir.

En yakın sigortacı?

İkamet ettiğiniz veya işyerinize en yakın sigorta acentesine ulaşmak ve sigorta poliçesi yaptırmak için, sigorta şirketlerinin web sayfasından veya arama motorlarından erişme imkanınız vardır. Acentenin hizmetlerinin sigortalıya ulaştırılabilmesi dijital çağda çok daha hızlı olmaktadır. Ancak hızın yanında satış kanalınızın güvenilir hizmet sunması çok daha önemlidir.

Yetkili sigorta acentesi İstanbul?

İstanbul, nüfus yoğunluğu itibarı ile sigorta acentesine erişim konusunda konforlu bir şehirdir.İletişim çağında olmamızdan kaynaklı olarak önemli olan sigortalının, en doğru sigorta poliçesini, en uygun sigorta primi ve doğru teminatlar ile düzenleyebileceğine inandığı, konusunda uzman yetkili sigorta acentesine ulaşması yeterli olacaktır.

Sigorta neden acenteden alınır?

7/24 erişilebilir ve ulaşılabilir olmalarının yanı sıra, Acenteler sigorta şirketlerinin yetkili temsilcileridir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) nezdinde Levha'ya kayıtlı olmaları zorunludur.

Acenteler, mesleki faaliyetleri sırasında müşterilerine verebilecekleri zararlara karşı mesleki sorumluluk sigortası yaptırmak zorundadırlar.

Mesleki kusurları sebebi ile sigortalıların menfaatlerinin zarar görmemesi için, kendilerini de sigortalamaktadırlar.

Sigorta acentesi neden önemlidir?

Sigorta acenteleri, sigorta sektörünün ana çarkını oluşturmakta olup, aynı zamanda sigorta hizmetlerinin müşteriler ile buluşturulmasında en etkin ve yetkin satış kanallarındandır. Acenteler gücünü mesleki bilgi ve uzmanlığı ile birlikte, sigorta şirketlerinden ve kanun düzenleyicinin kendisine verdiği yetkilerden almaktadır.

#SigortaNedir #SigortaTarihçesi #SigortaPoliçesiTEKLİF AL