Siber Güvenlik Sigortası Nedir

ANASAYFA SİGORTA BLOG Siber Güvenlik Sigortası Nedir

Siber Güvenlik Sigortası Nedir

Ongun Sigorta

Siber Güvenlik Nedir?

Günümüz teknolojilerinden olan siber güvenlik; kişisel bilgisayarlarımızı (pc), sunucularımızı (server), mobil cihazlarımızı (cep telefonu, ıpad, notebook vb.), elektronik veri akışı sistemlerimizi, veri ağları ve verilerimizi, kötü amaçlı saldırılara karşı, teknolojik yöntemlerle korunmayı amaçlayan bir güvenlik sistemidir. Siber güvenlik; bilgi teknolojisi güvenliği, veri güvenliği, dijital güvenlik veya elektronik bilgi güvenliği olarak da tanımlanabilir.

 

Siber Güvenliğin Önemi Nedir?

Siber Güvenliğin önemi, 21.yüzyılda dijitalleşmenin hızlanarak hayatımıza girmesi ile birlikte önemi giderek artmıştır. Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırıcı tarafları olmakla birlikte, beraberinde siber saldırıları da getirmektedir. Sadece Ülkemizde meydana gelen Siber Saldırılar, 2020 yılında %81 artmıştır.

 

Siber Güvenlik Sigortası & Siber Koruma Sigortası & Dijital Güvenlik Sigortası

İşletmelerimizin, ülkemizde yapılan araştırmalara göre %75 inin siber risk sigortası yapmadığı görülmüştür. KOBİ’lerin siber saldırılara karşı verilerinin korunması maksadı ile önlem alması gerektiğini söylemek gerekir. Bu veriler işletmeye ait veriler olabileceği gibi, üçüncü şahıslara ait veriler de olabilmektedir. Sigorta sektörü, siber risklere karşı geliştirdiği sigorta ürünleri ile işletmelerin siber risklerini, poliçede belirtilen şartlar ile güvence altına almaktadır.

 

Siber Güvenlik Sigortası Teklifi           

Bireyler veya şirketler, siber risklere karşı korunmak için bizimle iletişime geçerek, en uygun siber güvenlik sigortasına sahip olabilirsiniz.

Siber Koruma Sigortası nedir ve neleri kapsar?       Siber Koruma Sigortası Teklif Al

Dijital Güvenlik Sigortası nedir ve neleri kapsar?    Dijital Güvenlik Sigortası Teklif Al

 

Siber Güvenlik Sigortası Zorunlu Mu?

Bu sigortalar işletmeler için an itibarı ile zorunlu olmamakla birlikte, yakın gelecekte zorunlu hale gelmesi mümkün gözükmektedir. İşletmelerimizin veri güvenliği demek; ticari, kişisel vb. verilerin topyekün korunması anlamına  gelmektedir. Dünyamızda, internet üzerinden entegre bir biçimde veri akışının olması, iç ve dış siber tehditlere açık olunduğu anlamına gelmektedir.  Dünyadan örnek vermek gerekir ise Singapur’da finansal işletmeler için, Siber Güvenlik Sigortası zorunlu kılınmıştır.

 

Kobiler Siber Saldırılara Uğruyor mu?

2020 yılında ülkemizde 1.692.320 defa kötü maksatlı siber saldırı gerçekleşti. Türkiye’de her dakikada 3 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı olmaktadır. Yapılan Siber saldırıların %43’ü KOBİ’lere yöneliktir. Özellikle küçük işletmeler, siber saldırıların hedefi halindedir. Pandemi döneminde siber saldırılarda %20 artış olmuştur.

 

Kobilerin Ne Kadarı Siber Risk Altında?

Ülkemizde, 3 milyonu aşkın sayıda olan KOBİ’lerin neredeyse %75’i siber risk ile karşı karşıyadır. Çünkü yapılan araştırmalarda ülkemizdeki şirketlerin siber risk sigorta poliçesine sahip olmadıkları görülmüştür.

Küçük Şirketler Siber Saldırıya Uğruyor Mu?

KOBİ’lerin %43’ü olan küçük işletmeler, siber saldırıya uğramaktadırlar. Küçük işletmelerin, uzmanından teknoloji desteği almaması ile birlikte güvenlik açıkları oluşmaktadır. Böylece siber saldırılar kolaylaşmaktadır.

Siber Koruma Sigortası ile birlikte küçük işletmelerde farkındalık oluşacaktır. Böylece, sistemsel ve teknolojik alt yapılarını iyileştirmeleri konusunda adım atılarak, siber risklere karşı korunma sağlanmış olacaktır.  

 

Büyük Şirketlerin Siber Güvenliğe Bakışı?

Dünya Ekonomik Forumunda siber güvenlik konusu değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede, Dünya ölçeğindeki büyük işletmelerin çalışmak istedikleri tedarikçilerinden, Siber Güvenlik taahhüdünde bulunmaları şart koşulmaktadır.

 

Siber Risklere Karşı 3 milyonu aşkın KOBİ Ne Yapmalı?

Siber Koruma Sigortası ile Siber risklere karşı kendilerini koruma altına alarak, bilgi ve veri güvenliklerini korumalıdırlar. Şirketler, uğradıkları veri kayıplarının karşılığında sigorta şirketinden alacakları nakit destekler ile sistemlerini düzeltme şansı bulabileceklerdir.

Şirketler, siber koruma sigortası sayesinde, veri ve yazılımlarında kayıp oluşmadan tedbir alarak, beraberinde şirket itibarlarını da koruma altına almış olacaklardır. Bir başka deyişle işletmeler, sistemlerini ve verilerini siber saldırı olayı meydana gelmeden hemen önceki en yakın hale getirme şanslarına sahip olacaklardır.

#SiberGüvenlikSigortası #SiberKorumaSigortası #DijitalGüvenlikSigortası #VeriGüvenliğiSigortası #SiberRisklerSigortası #TicariGüvenlikSigortası #SiberRiskVeriKorumaSigortası #TicariSiberGüvenlikPoliçesiTEKLİF AL