Siber Güvenlik Sigortası nasıl ve kimlere yapılır

ANASAYFA SİGORTA BLOG Siber Güvenlik Sigortası nasıl ve kimlere yapılır

Siber Güvenlik Sigortası nasıl ve kimlere yapılır

Ongun Sigorta

Günümüzde verilerin sürekli paylaşıldığı dijital bir ortamda, özellikle kişisel veri saklayan ve-veya işleyen firmalara karşı Siber saldırıların 2022 yılı ile birlikte giderek artması beklenmektedir. Bu bağlamda aşağıda, Siber Koruma & Güvenlik Sigortasının kapsamı ve hangi sektörlerin bu sigortaya daha fazla ihtiyacı olduğuna yönelik bilgilendirmeler yapılmaktadır. İşletmeniz, Siber saldırılara karşı ne kadar güvenli durumda? Dijital dünyada risklerinizi yönetebilir durumda mısınız? Bu sorgulamaları yapıp, gerekli tedbirleri alarak profesyonel hayatınızı devam ettirmelisiniz! Aksi halde, siber saldırılar sonucu doğacak olan zararlar size ve işletmenize zarar verecektir. Veri güvenliğinizin uğrayabileceği zararlara karşı, Siber Koruma Sigortanızı yaptırmalısınız! smiley

 

Siber Koruma Sigortasından kimler yararlanır?

 

Bu Sigorta Ak Sigorta güvencesiyle sunulmaktadır. smiley

 

1-Bu sigortayı 50 milyon TL’ ye kadar cirosu olan KOBİ’ler yaptırabilirler. (Ciro bilgisini Ak Sigortanın değiştirme hakkı saklıdır!)

 

2-50 milyon TL ve üzeri ciroya sahip işletmelerden talep söz konusu olursa, işletmenin faaliyet detayının belirtildiği başvuru formunun doldurulması sonrasında, sigorta şirketi uygun görürse teminat verebilir. Doldurulan bu form, sigorta acentesi aracılığıyla sigorta şirketine iletilir. Akabinde sigorta şirketi, ihtiyari reasürans değerlendirme sürecini başlatır. Bu süreç en az 2 hafta sürebilmektedir. Sigorta şirketi, işletmenin başvurusunu risk kabul prensiplerine uygun bulursa, fiyat teklifini sunar. Onaylanması halinde poliçe başlatılır. 

 

Teminatlar nelerdir?

 

Ana Teminatlar:

 

>Olaya müdahale:

-Olayın araştırılması ve süreç yönetimi

-Mevzuata uyum ve yasal bilgilendirmeler

-Yasal savunma giderleri ve idari para cezaları

-Kimlik hırsızlığı takip hizmetleri

-İtibar korunması için halkla ilişkiler faaliyetleri

 

 

>Eski haline getirme: Siber olay sonrası kaybedilen veri ve yazılımların, olay meydana gelmeden hemen önceki mümkün olan en yakın hale getirilmesi için yapılan masraflar.

 

>Siber Şantaj: Bilgisayar sistemlerine zarar verme tehdidi ile yapılan fidye taleplerinin karşılanması.

 

>Bilgi Güvenliği ve Gizliliği Sorumluluğu: Üçüncü kişilere ve çalışanlara ait gizli bilgilerin veya kişisel verilerin ihlali sonucu ileri sürülebilecek tazminat talepleri veya veri koruma mevzuatının ihlal edilmesi sebebiyle maruz kalınan tazminat talepleri.

 

>Ağ Güvenliği Sorumluluğu: Sigortalının bilgisayar sistemlerinde ortaya çıkan ve üçüncü kişilerin bilgisayar sistemlerinde hasara, değişikliğe, tahribata veya veri hırsızlığına yol açan siber olaylar sonucu üçüncü kişiler tarafından yöneltilen tazminat talepleri ve savunma masrafları.

 

Ek Teminatlar

 

>İş Durması: Sigortalının ya da sözleşmeli olarak hizmet aldığı bir şirketin bilgisayar sisteminin tamamen ya da kısmen devre dışı kalması sonucu maruz kalınan brüt kar kaybı ve çalışma maliyetlerindeki artışlar.

 

>Siber Suç: Sigortalının banka hesaplarından yasa dışı elektronik aktarım yapılması ya da sigortalının bilgisayar sistemlerindeki verilerin yasa dışı olarak değiştirilmesi.

 

>Medya Sorumluluğu: Sigortalıya ait web sitesi veya sosyal medya hesaplarından gerçekleştirilebilecek karalama, telif hakkı, unvan, slogan, ticari isim/marka ihlali ya da gizlilik haklarının ihlali neticesinde sigortalıya yansıyabilecek tazminat talepleri ve savunma masrafları.

 

 

Siber Koruma Sigortasından kimler yararlanır?

 

-İmalat sektörü

 

-Turizm (Otel)

 

-Eczane, Klinik

 

-Aşağıda belirtilen özel onaya tabi faaliyetler dışında kalan; kişisel veri, ticari veri saklayan ve bu veriyi işleyerek kullanan tüm firmalar.

 

 

Sigorta şirketinin “özel onayına tabi faaliyet alanları” nelerdir?

 

Başvuru formu doldurularak değerlendirilen sektörler;

 

-50 Milyon TL Ciroyu aşan faaliyetler 

 

-Hastaneler  (Klinikler ve eczanelerde özel onaya gerek yoktur! )

 

-Finansal Kuruluşlar

 

-Enerji

 

-Bilgi Teknolojileri Hizmetleri

 

-Telekomünikasyon

 

-E-Ticaret (toplam cironun %60’ından fazlasının e-ticaret yoluyla yapılması durumunda)

 

-Lojistik

 

-Kamu Kuruluşları

 

-Ödeme Servisleri

 

 

Başvuru formuna ilave “ek sorular”?

 

Siber Koruma Sigortası fiyat teklifi çalışmasında, sigortalı adayı işletmeye yöneltilen ek sorular;

 

1-Daha önce poliçesi olup olmadığı?

 

2-Poliçesi varsa hasar geçmişi?

 

3-Verilerin haftalık olarak yedeklenmesi,

 

4-Sigortalının bilgisayar sistemleri için gerekli profesyonel kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımlarını yüklemesi, bu yazılımları sürekli olarak işler durumda tutması ve otomatik olarak güncellenmesine izin vermesi,

 

5-Sigortalının bilgisayar sistemleri ile bilgisayar ağını (yeterli ve düzenli biçimde güncellenen parolalarla, sistem yapılandırmalarıyla, yazılım yamalarıyla ve güvenlik duvarlarıyla) siber olaylardan koruması,

 

6-Teknik gereklilikler;

 

-Antivirüs programı kullanılmalı, 

-Lisanlı yazılım kullanılmalı

-Firewall açık olmalı

-Düzenli yedekleme yapılmalı

-Şifre yönetimi uygulanmalı

 

 

ÖNEMLİ NOT:  

Sigortalı adayı işletmeler, yukarıda belirtilen 3, 4, 5 ve 6. maddelerdeki koşullara sahip değilse, “Siber Koruma Sigortası” kapsamına alınamazlar!

 

UYARI:

AK SİGORTA’nın Siber Koruma Sigortası prim ve şartlarında değişiklik yapma hakkı saklıdır.  24.11.2021

 

 

Siber Koruma Sigortası

yaptırmak için hemen arayın!..

smiley

 

 

#EnUygunSiberKorumaSigortası

#SiberKorumaSigortası

#SiberGüvenlikSigortası

#SiberRisklerSigortasıTEKLİF AL