SGK ve Pandemi!

Ongun Sigorta

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu, 13 Nisan 2022’de toplanarak, Pandemi Bakım ve Pandemi Yoğun Bakım hizmetleri konusunda yeni kararlar almıştır. Resmi Gazete’nin 21 Nisan 2022 tarih, 31816 sayı ve 2022/3 karar numarası ile yayımladığı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tebliğine göre; “Pandemi Bakım Hizmeti” ve “Pandemi Yoğun Bakım hizmeti” sağlık uygulama tebliği ekinde yer alan “hizmet başı işlem puan listesi” ve “tanıya dayalı işlem puan listesinden” çıkarılmıştır. Bu listeler, sağlık hizmetlerinin fiyatlandırılması ve faturalandırılmasına ilişkindir.

Bu tebliğ ile Pandemi, 21 Nisan 2022’den itibaren SGK kapsamından çıkarılmıştır. Dolayısıyla, SGK artık koronavirüs nedeniyle hastanede veya yoğun bakımda yatan hastalar için hastanelere pandemi bakım hizmeti ücretini ödemeyecek! Oysa ki Dünya Sağlık Örgütü DSÖ Pandemi’nin bittiğine dair henüz bir açıklama yapmamıştır. İnsanlar, bugünden itibaren hastane masraflarını ceplerinden ödemek durumunda kalabileceklerdir.  

Yayımlanan ilgili SGK tebliği için lütfen TIKLAYINIZ

 

Özel Sigorta ve Pandemi?

Özel sigorta şirketleri; 2020 Mart ayında Pandeminin başlamasıyla birlikte toplumsal sorumlulukları gereği “Özel Sağlık Sigortası ÖSS” ve “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası TSS” sağlık sigortalarında, poliçede korona virüs ve benzeri tüm salgın hastalıkları kapsam dahiline aldı. Böylece ülkemizdeki sağlık hizmetlerine artı değer yaratılmış oldu. Ancak, özel sigorta şirketlerinin, SGK’nın aldığı bu karardan sonra nasıl bir yaklaşım içerisinde olacakları henüz belli değil. Sigorta şirketlerinin ne karar vereceği ise merak konusu! Umarız kapsam dahilinde kalmaya devam eder. smiley

 

Covıd-19 aşılarınızı zamanında olup, özel sağlık sigortanızı da yaptırmayı ihmal etmeyiniz!

Arayın hemen yardımcı olalım!

smiley

#TamamlayıcıSağlıkSigortası

#ÖzelSağlıkSigortası

#EnUygunSağlıkSigortaları

#ÖzelSağlıkSigortasıÇeşitleriTEKLİF AL