Özel sağlık sigortası ödemesi nasıl yapılır?

ANASAYFA SİGORTA BLOG Özel sağlık sigortası ödemesi nasıl yapılır?

Özel sağlık sigortası ödemesi nasıl yapılır?

Ongun Sigorta

Sigortalı adayı, kendisine sigorta acentesinden sunulan sağlık sigortası teklifine karar verir. Karar verdiği sağlık sigortası planına göre belirlenen yıllık prim üzerinden sigorta şirketine ödeme yapılır. Sigorta acenteleri, sigortalıdan sağlık sigortası prim ödemelerini aşağıdaki şekillerde nakit veya kredi kartı üzerinden tahsil etmektedir.

 

1-Primin tamamını “nakit ödeme”:

Örneğin sigortalının 1.000.TL’lik yıllık sağlık sigortası primi, sigorta şirketinin banka hesabına ilgili teklifin poliçeleştirilmesi için acentenin takibi ile yatırtılır. Bu şekilde ödenen sağlık sigortasının Hastane kullanımında ödeme kaynaklı provizyon sıkıntısı kesinlikle olmaz.

 

2-Anlaşmalı banka kredi kartlarına “blokeli ve taksitli” çekim:

Maksimum 9 taksite varan ödeme avantajı ile primin tamamı blokeli çekilerek banka tarafından istenilen taksit sayısına bölünür. Sağlık sigortasının Hastane kullanımında, poliçe prim borcu sebebi ile provizyon sıkıntısı olmaz. 

 

3-Anlaşmalı banka kredi kartlarına “blokesiz taksitli” çekim:

Poliçe primi 8 veya 9 eşit taksit şeklinde blokesiz tahsil edilebilir. Her ay sistem tarafından denk gelen ayın taksiti çekilmeye çalışılır. Şayet tahsilat yapılan ayın taksiti çekilemez ise an itibarı ile taksit ödemesi yapılana kadar, sigortalının sağlık harcamaları için hastaneden provizyon verilemez.

 

Önemli Not: Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında; SGK üzerinden sağlık giderlerinin karşılanmasını engelleyen sınırlayıcı bir durum olmaması gerekir. Ayrıca ilave olarak yine yukarıdaki üç maddede belirtildiği üzere, özel sigorta şirketine poliçe priminin veya taksitlerinin zamanında ödenmesi şarttır. Aksi halde provizyon alınamaz ve hasta cebinden ödemek zorunda kalabilir. Taksit ödemesi yapıldıktan sonra cepten ödenen sağlık gideri harcaması evrak karşılığında, sigorta şirketinden tazmin edilecektir. Neticede hasta psikolojisi ile provizyon alamamak çok can sıkıcı olacaktır. O nedenle sağlık sigortası ödemelerinizi zamanında ve aksatmadan yapmalısınız!

 

Sağlık Sigortasında Provizyonun önemi?

Tahsilat nedeni ile sağlık sigortanızda provizyon engeline takılmamak için poliçenizi yaptırırken veya yenilerken priminizi nakit veya kredi kartına blokeli çekim yaptırarak ödemeniz gerekir. Blokesiz taksit çekimlerinde aksama olması halinde sıkıntı yaşayabilirsiniz.  Bu kural; tüm sigorta şirketlerinin uymaları gereken genel bir durumdur.

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI TIKLAYINIZ

 

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI TIKLAYINIZ

 

GRUP SAĞLIK SİGORTASI TIKLAYINIZ

 

 

#TamamlayıcıSağlıkSigortasıFiyatları

#ÖzelSağlıkSigortasıFiyatları

#GrupÖzelSağlıkSigortası

#GrupTamamlayıcıSağlıkSigortası

#SağlıkSigortasıÖdemesiNasılYapılır

 TEKLİF AL