Otomobil sigortası fiyatları 2022

ANASAYFA SİGORTA BLOG Otomobil sigortası fiyatları 2022

Otomobil sigortası fiyatları 2022

Ongun Sigorta

2022 yılı Ocak ayında otomobil sigortası fiyatları hasar maliyetlerinin artmasıyla birlikte güncellenmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu, 2021 yılına ilişkin motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı. Buna göre, 2021 yılı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı 25 milyon 249 bin 119 oldu. Bu araçların yüzde 54,3'ünü otomobil, yüzde 16,3'ünü kamyonet, yüzde 14,8'ini motosiklet, yüzde 8'ini traktör, yüzde 3,5'ini kamyon, yüzde 1,9'unu minibüs, yüzde 0,9'unu otobüs ve yüzde 0,3'ünü özel amaçlı taşıtlar oluşturdu. Ülkemizde 2021 yılı itibarıyla trafiğe kayıtlı 13 milyon 710 bin 271 adet otomobil bulunmaktadır. Her yıl olduğu gibi 2022 yılı otomobil trafik sigortası fiyatları ile trafiğe kayıtlı olan tüm araçların, Zorunlu Trafik sigortalarındaki teminatlar ve limitler kamu otoritesince belirlenmektedir. Yine her yeni yılın başında, kasko değer listeleri kamu otoritesince açıklanır. Bu kasko bedelleri, kasko sigortalarında ve noterler birliğinde geçerli olmaktadır. Sigorta şirketleri, Kasko sigortası yıllık tarife primlerini; aracın kasko bedeline, markasına, tipine, yaşına, sürücüsüne, hasarsızlık durumuna, piyasa rekabet koşullarına, hasar maliyetlerine ve risk kabul şartlarına göre belirler.

 

Trafik Sigortası azami brüt prim nedir?

Her yeni yılla birlikte tüm araç sınıfları için kamu otoritesince sigorta limitleri ile yıllık azami brüt primler, hasarsızlık basamaklarına göre Ocak ayında açıklanır. Bu primler takip eden aylar için her ay %1.5 artarak yükselmektedir. Sigorta şirketleri açıklanan bu azami brüt primlere uyarak, Zorunlu Trafik Sigortası poliçesi tanzim ederler.

 

Kasko rayiç değeri nedir?

Aracın hasara uğradığı tarihteki kasko sigortasına esas piyasa bedelidir. Hasara uğrayan aracın pertotal olması durumunda sigorta şirketleri, hasarlanan aracın özelliklerine uygun olarak piyasadan üç farklı yerden fiyat araştırması yapar. Sigorta şirketleri böylece, aracın ortalama rayiç değerini tespit ederek, sigortalıya ödenecek olan hasar tazminatını belirler.

 

Sovtaj Bedeli nedir?

Hasara uğrayarak pertotal olmuş bir aracın, hasarlı olan hali için tespit edilen bedele denir.

 

Oto sigortaları neden önemli?

Otomobillerinizi, üçüncü şahısların mallarına ve canlarına karşı verebileceğiniz maddi, bedeni sürekli sakatlık ve ölümle sonuçlanabilecek zararlar ile karayolları trafik kanunundaki sorumluluklarınız adına Zorunlu Trafik Sigortanızı yaptırmalısınız. Trafik sigortasının karşılamadığı, deprem, sel, diğer doğal afetler, terör, hırsızlık, yanma, çarpma-çarpışma gibi birçok riske karşı, Kasko Sigortanızı yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

 

Aracınızı ve sorumluluklarınızı

güvenceye almak için

Trafik Sigortanızı ve Kasko Sigortanızı mutlaka yaptırın!

 

#OtomobilSigortasıFiyatları2022

#EnUygunTrafikSigortası2022

#EnUygunKaskoSigortası2022TEKLİF AL