Nakliyat sigortasının önemi nedir

ANASAYFA SİGORTA BLOG Nakliyat sigortasının önemi nedir

Nakliyat sigortasının önemi nedir

Ongun Sigorta

Emtiaların bir yerden bir yere güvenle taşınması için nakliyat sigortasına ihtiyaç duyulur. Sevkiyatı yapılacak olan malın “yüklenmesi”, “yükü taşıyan vasıtanın kaza yapması”, “yükün indirilmesi” sırasında mala zarar gelmesi gibi durumlara karşı, emtia nakliyat sigortası düzenlenir. Nakliyat sigortasının önemi nedir diye düşünüldüğünde, güvenli ticaret ile güvenli taşımanın yapılmasını sağlayan işlemlerin başında geldiğini söyleyebiliriz. Nakliyat sigortaları öncelikle sigortalı olan malın sahibini, olası risklere karşı güvence sağlamaktadır. Kara, hava, deniz ve demiryolu ile yurtiçinde ve yurtdışına yapılan taşımalarda, nakliyat sigortası yapılabilir. smiley

 

Nakliyat sigortasında hangi tarafların çapraz sorumlulukları vardır?

Tüm taraflar kendilerini sigortaladıkları sürece, direk veya dolaylı sorumluluklarını sigorta şirketlerine devretmiş olurlar. Olası bir hasarda, zararın oluşmasına sebep olan kusurlu taraftan rücu yoluyla maddi zarar tazmin edilmek istenir. Böylesi bir durumda hasar tazminatı, cepten değil sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır. Hasara sebebiyet verenin sigortası yok ise oluşan maddi zarar, cepten ödenmek durumundadır!

 

Taraflar

-Malın sahibi: Emtia nakliyat sigortası yaptırır.

-Taşıyıcı: Nakliyeci Yurtiçi taşıyıcı ise “yurtiçi taşıyıcı sorumluluk sigortası” yapılır. Yurtdışı için ise “CMR sigortası” yaptırılır.

-Taşımaya aracılık eden FFL firması: FFL Sorumluluk Sigortası yaptırır.

-Taşıma vasıtasıyla birlikte yüke gelen zarardan sorumlu olan üçüncü şahıslar. (Araç, kişi vb.)

 

Hemen arayın!

Yükünüzü güvence altına almak için nakliyat sigortanızı seçin!

 

#NakliyatSigortasınınÖnemiNedir

#EnUygunNakliyatSigortası

#NakliyatSigortaları

#EmtiaNakliyatSigortası

#GümrükPoliçesiTEKLİF AL