Konut Sigortası Teklifi İçin Gerekli Belgeler

ANASAYFA SİGORTA BLOG Konut Sigortası Teklifi İçin Gerekli Belgeler

Konut Sigortası Teklifi İçin Gerekli Belgeler

Ongun Sigorta

Konut Sigortası hakkında genel bilgiler ve öneriler?

Konut sahibi, arsa bedeli hariç olmak üzere konutunu, sigortaladığı tarihteki güncel inşaat metrekare maliyeti üzerinden sigortalamalıdır. İlave olarak konut paket sigortası kapsamında, içerisindeki tüm eşyalar teminata dahil edilebilmektedir. Tek başına DASK poliçesi ile alınan sınırlı bina güvencesine ek olarak, konut sigortası yaparak ilave bina bedeli güvencesi sayesinde, bağımsız bölümün gerçek değerinden sigortalanması tavsiye edilir. Özellikle deprem, yangın gibi büyük ölçekli hasarlarda, eksik hasar tazminatı alınmaması açısından Dask ve Konut Sigortasının birlikte yapılması çok önemlidir. Ülkemizin deprem bölgesinde olduğu unutulmamalıdır!

Konut sigortasında, sigorta bedelleri için sigortalının beyanı esas alınır. Ancak, mutlaka uzman sigorta danışmanınız ile birlikte bedelleri belirleyerek sigortanızı yaptırmalısınız!

1. Binanın + Eşyanın sigortalanması

(Daire veya bağımsız bölüm, müstakil ev, yazlık daire veya yazlık müstakil ev ile içindeki eşyalar dahil.)
Ev sahibi, kendi oturduğu konutun sigortasını yapması halinde, neler teminata alınabiliyor?
Bina inşaat maliyeti toplam bedeli ile bina güvenceye alınırken, aynı zamanda konut içerindeki eşyalar da konut paket sigortası ile güvence altına alınmaktadır.

2. Boş olan veya kiradaki konutta sadece binanın sigortalanması

Ev sahibi, kendi oturmadığı konuta sigorta yapar ise neler teminata alınabiliyor?

Konut sahibi kişiler, içerisindeki eşyalar hariç olmak üzere, sadece bina (kışlık daire, villa, yazlık daire, yazlık müstakil konut v.b.) ve bina ile bütünleşik (parkeler, ıslak zeminler, kapılar,  pencereler, sabit dekorasyon, petekler, mutfak ve banyo sabit dolapları, tüm sabit tesisat v.b.) olan her şeyi sigortalayarak konutlarını güvence altına alabilmektedir.

Dolayısı ile konut sahipleri, eşya dışında binanın kendisine gelebilecek zarar ve ziyanlar için, konut sigortası genel şartlarında belirtilen tüm risklere karşı evlerini koruma altına alabilmektedir. Özellikle deprem, yangın, sel, su baskını, dahili su, hırsızlık, terör, doğal afetler, fırtına, yer kayması, dolu, cam kırılması vb. durumlara karşı konut güvence altına alınacaktır.

Önemli bilgi: Apartman dairesi olan bir kat maliki;  sadece binaya konut sigortası veya bina ile birlikte eşya dahil konut sigortası yapması durumunda, apartmanda ortak yerlere konu olan dış cephe, çatı, merdiven boşlukları ve sığınak gibi yerlere gelebilecek zarar ve ziyanlara karşı, arsa payları oranınca konut paket sigortasından kendi üzerine düşen bedeli sigorta şirketinden tazmin edebilir. Örneğin, bir apartmanda dolu yağışından kaynaklı olarak dış cephe mantolaması tamamen veya kısmen zarar görebilir. Bu durumunda oluşan müşterek zarar nedeni ile dış cephenin yeniden ikame edilmesi için yapılan masraf, konut sigortası sahibi olan dairenin arsa payı oranında sigorta şirketinden tazmin edilebilir. Ayrıca komşulara su baskını sonucu veya sızması ile verilen zararlar da konut sigortası kapsamındadır. Komşulukların zarar görmemesi için konut sigortaları çok önemlidir.

Konut paket sigortası (bina+eşya) için istenen bilgiler

DASK Deprem Sigortası olup olmadığı bilgisi?

(Konut sahibinin iletmesi gereken bilgidir.)

T.C. Kimlik Numarası

Konutun tam açık adresi veya Ulusal Adres Veri Tabanından alınan “UAVT adres kodu”

Konutun yapı tarzı

Konutun bulunduğu kat

Konutun brüt metrekaresi

Konutun bina veya inşa bedeli

Konutta bulunan eşya bedeli

(konutta eşya yok ve konut boş ise yine sigortalanabilir.)

Detaylı diğer gerekli bilgiler için, bizimle lütfen iletişime geçiniz…

 

Eşya Sigortası için kiracıdan istenen bilgiler

Kiracı T.C. Kimlik No

Konutun tam açık adresi veya Ulusal adres veri tabanından UAVT adres kodu

Konutun bulunduğu kat

Konuttaki eşya bedeli

Detaylı diğer gerekli bilgiler için, bizimle lütfen iletişime geçiniz…

 

 

 

 

#KonutSigortasıİçinGerekliBilgiler #KonutPaketSigortasıNasılYapılırTEKLİF AL