Konut Sigortası Nasıl Yapılır?

ANASAYFA SİGORTA BLOG Konut Sigortası Nasıl Yapılır?

Konut Sigortası Nasıl Yapılır?

Ongun Sigorta

Neden Konut Sigortası?

Konut sigortası yaptırmak için sigorta danışmanınıza beyan etmeniz gereken sigortaya konu birtakım bilgilere ihtiyaç vardır. Bu bilgiler ile birlikte hazırlanacak olan konut sigortası teklifinin poliçeleşmesi halinde, yuvanıza verilen güvenceler sayesinde, artık içiniz çok rahat edecektir. DASK poliçesinde bina sigorta bedelinde eksik kalan deprem güvencesini arttırmak için, Konut Sigortasındaki bina bedeline ilave teminat alınarak, eviniz böylece deprem riskine karşı olması gereken bedelle koruma altına alınmış olur. Unutmayınız ki DASK poliçelerinde brüt metrekareye göre hesaplanan bina bedeli, bazı durumlarda tam olarak yeterli olmamaktadır. Burada eksik kalan teminat bedelini tamamlamak üzere Konut Sigortası devreye girmektedir. Ayrıca Deprem sonucu zarar gören binada DASK poliçesinden sadece binaya gelen zararın inşa bedelinin büyük bir kısmı karşılanırken, konut paket sigortasında ise DASK’tan hariç ilave deprem bina inşa bedeli karşılanırken, içerisinde zarar gören eşyalar da teminata dahildir. DASK ya da Konut Sigortalarında hasara konu olarak bina inşa maliyeti esas alınır. Arsa bedeli dikkate alınmaz. :)

Örneğin; DASK Bedeli ve primine örnek bir çalışma aşağıdaki gibidir;

İstanbul-Beşiktaş-Ortaköyde, 100 metrekare, 7 katlı, 2007-2019 arasında betonarme olarak inşa edilmiş bir dairenin DASK PRİMİ: 128,95.TL, Sigorta Bedeli: 126.800.TL’dir. DASK kurumunun betonarme bir konut için, metrekareye esas inşaat maliyeti bedeli ise 1.268.TL’dir.

Binanın; inşa yılı, kat sayısı, yapı tarzı, metrekaresi, deprem bölgesi gibi parametreler, yıllık deprem sigortası primini etkilemektedir.

 

 

Konut Sigortası İçin İstenen Bilgiler Nelerdir?

Ev Sahibinden;

Tapu sahibi T.C. no?

Dask Poliçesi var mıdır?

Bina Yapı Tarzı?

Bina İnşa Yılı?

Evin tam açık adresi veya adres kodu?

Evdeki toplam eşya bedeli?

Evin brüt metrekaresi?

Evdeki toplam cam bedeli?

Varsa ziynet bedeli? (Kilit altında olma şartı vardır!)

Antik değeri olan Eşya-Koleksiyon değeri?

Evin inşai durumu kaçıncı sınıf? (Alt-Orta-Üst-Lüks)

Gerektiğinde yangın ve güvenlik önlemleri bilgisi?

Detay Bilgi İçin TIKLAYINIZ

 

Evde kiracı iseniz; Eşya Sigortanızı, kendi TC numaranız ile yaptırmak için BİZİMLE İLETİŞİME geçebilirsiniz…

 

KONUT PAKET SİGORTASI

EŞYA SİGORTASI

 

#KonutSigortası

#EvSigortası

#KonutPaketSigortası

 TEKLİF AL