İkinci el araçların kasko fiyatları

ANASAYFA SİGORTA BLOG İkinci el araçların kasko fiyatları

İkinci el araçların kasko fiyatları

Ongun Sigorta

Trafiğe kayıtlı olan tüm araç gruplarına kasko sigortası düzenlenebilir. İkinci el araçların 2020 yılından 2022 yılına kadar olan süreçte, rayiç bedellerinin artmasıyla birlikte, sigorta şirketleri kasko primlerinde de artış yapmak zorunda kalmıştır. Sigorta şirketleri, Türkiye Sigorta Birliği TSB’nin web sayfasında açıklanan güncel kasko değer listeleri üzerinden kasko prim tariflerini oluştururlar.

Sigorta şirketleri arasında, kasko tarife primlerinde pandemi öncesinde olduğu gibi rekabetçi ve agresif bir fiyat rekabeti yaşanmamaktadır. Bunun en büyük nedeni, tüm sigorta şirketlerinin hasar maliyetlerinin artmış olmasıdır. Otomotiv sektöründe döviz kuru ve enflasyon artışına bağlı olarak, yedek parça, işletme ve işçilik maliyetlerindeki artışlar, araçların hasar onarım maliyetlerine yansıtılmak zorundadır. Dolayısıyla sigorta şirketleri, kasko sigortası yapacak oldukları sigortalılarının hasar maliyetleriyle baş edebilmek için fiyat tarifelerini düzenlemektedirler.

Ayrıca, yapılması zorunlu olan Trafik Sigortası azami primlerinde dahi, 2022 Eylül ayı itibarıyla otomobillerde %20, ticari araçlarda %10 artış yapılmak zorunda kalınmıştır. Dolayısıyla, Kasko Sigortası primlerinde artış yapılması, beklenen doğal bir sonuçtur.

Sıfır ve ikinci el araç piyasasında, finansal sebepler ile beraber, talebin karşılanamamasından dolayı, araç bedelleri ile birlikte kasko primleri de artmıştır. Ancak, 2022 yılı sonlarından itibaren arz-talep dengesinin düzelerek maliyetlerin en azından sabit kalması söz konusu olur ise kasko primlerinin daha fazla artmaması mümkün hale gelecektir.

Her şeye rağmen acentemiz, kasko sigortası yaptırmak isteyen araç sahipleri için alternatif ve en uygun kasko tekliflerini oluşturmaktadır. smiley

 

Kasko tekliflerine dikkat!

Kasko primlerinin 2020 öncesine göre neredeyse 3-4 katına çıktığı 2022 yılında, sigortalıların aldıkları kasko tekliflerine her zamankinden daha fazla dikkat etmeliler.

Özellikle, deprem teminatına muafiyet, çarpma-çarpışma teminatına limit konulması, kasko türü seçimleri (dar kasko, mini kasko vb.) ve ayrıca bazı sigorta teminat limitlerinin (Ferdi kaza, İhtiyari Mali Mesuliyet-İMM) düşürülmesi, yetkili-özel servis seçimleri, ek hizmetlerde ikame araç süresi, ikame araç segmenti ve cam değişimi ile alakalı teminat kapsamlarının sınırlandırılması gibi, kasko primlerini düşürmeye yönelik uygulamalara karşı, kasko sigortası tekliflerinizi dikkatlice incelemelisiniz. smiley

 

Sıfır ve ikinci el araçlarınıza, En Uygun Kasko Teklifleri TIKLAYINIZ

 

#İkinciElAraçlarınKaskoFiyatları

#HesaplıKasko

#EnKapsamlıKaskolar

#EnUygunKaskoFiyatlarıTEKLİF AL