İBB Tarafından Binaların Röntgeni Çekilecek

ANASAYFA SİGORTA BLOG İBB Tarafından Binaların Röntgeni Çekilecek

İBB Tarafından Binaların Röntgeni Çekilecek

Ongun Sigorta

Silivri açıklarında 26 Eylül'de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki deprem İstanbul'a büyük korku yaşattı. Depremle birlikte İstanbul'daki binaların dayanıklılığı ve toplanma alanları tartışması tekrar alevlendi. 14 Ekim Pazartesi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplanacak İBB Meclisi'nin gündemi de deprem olacak. Depreme hazırlık çalışmaları hakkında bilgi veren İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Dr. Tayfun Kahraman, İstanbul’daki tüm binaların röntgeninin yeniden çekileceğini açıkladı. Kahraman, İstanbul’da yeni belirlenen 859 acil toplanma ve 518 geçici barınma alanının uygunluğuna yönelik testler yapıldığını, sonucun kısa süre içinde vatandaşlarla paylaşılacağını söyledi.


Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Dr. Tayfun Kahraman da deprem gündemli meclis toplantısı öncesinde  İstanbul'un yeni dönemdeki depreme hazırlık çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kahraman, deprem yarın olacakmış gibi hazırlık çalışmalarına hızla başladıklarını belirterek “Depremin ne zaman olacağı belli değil ama 7.4 ve üzeri bir depremin olma olasılığı yüzde 65. Çok büyük bir olasılık. Bu deprem yarın da olabilir 30 yıl sonra da olabilir. Ama biz yarın olacakmış gibi hazırlıklarımıza başladık. Tamamen afet odaklı kentsel dönüşüm için çalışıyoruz” dedi.


"Binaların röntgeni yeniden çekilecek"
İstanbul'da 1 milyon 165 bin bina bulunduğunu ifade eden Dr. Kahraman, şunları söyledi.
“1999 depreminden sonra Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile İBB yaptığı çalışmada ilçe ilçe, bina bina tespitler yapılmış. Ama bunların ne kadar sağlıklı olduğu tartışmalı. Şu an o çalışmaların hepsinin tekrarlanması gerek. Yapılar üzerinde gözlem yapılarak sağlam raporu düzenlenmiş. Şu an yapacağımız çalışmada, bunları tamamen laboratuvar ortamına taşıyarak test edeceğiz. Yapının statik elemanları hasarlı olabilir ya da darbe almış olabilirler ama üzerlerini sıvarsanız, makyajlarsanız görülme şansı yok. Bizim görünür hale getirmemiz gerek. İstanbul'daki tüm binaların röntgeni yeniden çekilecek.”
Tespitten sonra müdahale edilecek

Kaynak: İBB Deprem Risk Yönetimi Daire Başkanı Kahraman: Tüm binaların röntgeni çekilecek

 

#DepremRiskliBina #DepremSigortası #DaskFiyatlarıTEKLİF AL