FFL Sigortası ve TİO belgesi hakkında

ANASAYFA SİGORTA BLOG FFL Sigortası ve TİO belgesi hakkında

FFL Sigortası ve TİO belgesi hakkında

Ongun Sigorta

Acentemiz, taşımacılık faaliyetleri içerisinde yer alan nakliye, lojistik, gümrükleme vb. faaliyetler sırasında ihtiyaç duyulan tüm sigorta türlerinde hizmet vermektedir. Şirketimiz; yükünü taşıtmak isteyen mal (emtia) sahiplerine emtia nakliyat sigortaları (abonman, blok abonman sözleşmeler..), taşıyıcılara yurtiçi taşıyıcı sorumluluk sigortası (yurtiçi) ile CMR (uluslararası) ve taşımacılık organizatörlüğü yapan tüzel ya da şahıs firmalarına da FFL  (Freight Forwarder Liability) sigortası düzenlemektedir.

Taşımacılık organizatörlüğü yapan firmalar, mesleki faaliyetleri gereği zorunlu olarak TİO belgesi almaktadırlar. Yine ilgili yönetmelik gereği bu firmalar, FFL sigortasını zorunlu olarak yaptırmaktadırlar. Bu yazımızda sizlere, TİO Belgesi ve FFL Sigortası hakkında detaylı bilgiler aktarmak istedik.

FFL Sigortasına başvurmak için TIKLAYINIZ

 

TİO Belgesini nedir?

TİO Belgesi, çeşitli alanlarda taşımacılık organizatörlüğü yapacak tüzel ya da şahıs firmalarının alması zorunlu olan bir belgedir.

 

TİO Belgesi zorunlu mudur?

Aşağıdaki yönetmeliğin ikinci bölümü Temel Hükümlerde belirtilmiştir.

 

Yetki belgesi alma zorunluluğu

MADDE 5- (1) Bu Yönetmelik kapsamına giren taşıma işleri organizatörlüğü faaliyetinde bulunacak gerçek ve tüzel kişilerin Bakanlık tarafından verilecek TİO yetki belgesini almaları zorunludur.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından taşımacılık organizatörlüğü yapan firmaların TİO belgesini alması zorunludur.

 

TİO Belgesi alırken, FFL Nakliye Aracılığı Sorumluluk Sigortası zorunlu mu?

Aşağıda yönetmeliğin sigortaya ilişkin maddesini görebilirsiniz. Bu kapsamda taşımacılık organizatörlüğü yapan firmaların FFL  (Freight Forwarder Liability) sigortası yapılması zorunludur. TİO belgesi hakkında Resmi Gazetede yayımlanan 22 Ağustos 2022 tarih ve 31936 sayılı yönetmeliğin tamamı yazımızın sonundadır.

Sigorta

MADDE 19- (1) TİO yetki belgesi sahibi, organize ve taahhüt ettiği taşımadan doğan sorumluluklar için “taşıyıcı sorumluluk sigortası” yaptırmak/yapmak zorundadır.

 

Taşıma işleri organizatörü kimdir?

Aşağıdaki yönetmeliğin; Birinci Bölüm / Tanımlar / Madde 4 (1)’in (i) maddesinde açıklanmıştır.

 

TİO Belgesi Neden alınır?

Aşağıdaki yönetmeliğin; Birinci Bölüm / Amaç / Madde 1 (1)’de açıklanmıştır.

 

TİO Belgesi kapsamı nedir?

Aşağıdaki yönetmeliğin; Birinci Bölüm / Kapsam / Madde 2 (1)’de açıklanmıştır.

 

TİO Belgesi kimlere verilir?

Yük taşımacılığında yetki belgesi almış kişilerin (özel&tüzel) imkanlarını kullanarak, kendi adına yük taşıması yaptırarak taşıma faturası düzenleyen, taşımayla ilgili olarak depolama, ambalajlama, etiketleme, paketleme, sigorta, dağıtım vb.  gibi lojistik faaliyetleri gerçekleştiren bir veya daha fazla taşıma türü kullanarak taşımacılık hizmetlerini yapan kişilere (özel&tüzel) verilir. 

 

Yönetmelik

TAŞIMA İŞLERİ ORGANİZATÖRLÜĞÜ YÖNETMELİĞİ TİO BELGESİ HAKKINDA YÖNETMELİK TIKLAYINIZ

(Kaynak:  https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/08/20220827-2.htm)

 

 

#TİOBelgesiNedir

#FFLSigortası

#NakliyatSigortalarıTEKLİF AL