En geniş kapsamlı sigortalar 2022

ANASAYFA SİGORTA BLOG En geniş kapsamlı sigortalar 2022

En geniş kapsamlı sigortalar 2022

Ongun Sigorta

En geniş kapsamlı sigortaları anlayabilmek için öncelikle sigorta kapsamının ne demek olduğunu bilmek gerekir. Poliçe kapsamı; rizikonun hangi teminat veya teminatlarla güvence altına alınması gerektiğini belirleyen, genel güvenceler bütünüdür. Belirli bir riziko için düzenlenen paket veya modüler sigorta poliçelerinde; belirlenen sigorta bedelleri, teminat seçimlerindeki ekleme ve çıkartmalar, teminatların sigorta limitlerini arttırıp-düşürme, deprem vb. teminatların muafiyet oranlarını arttırıp-düşürme, koasürans (müşterek sigorta) oranları ve enflasyon oranı seçimleri gibi daha birçok “kapsam genişletici veya daraltıcı tercihler” söz konusu olabilir.

Sigorta; “sebep-sonuç” ilişkisi kapsamında, potansiyel risklere karşı maddi güvence sağlayan bir sistemdir. O nedenle, potansiyel hasar sebeplerinin karşılanabilmesi için düzenlenen poliçenin, teminat açısından zengin olması çok önemlidir. Böylelikle ilgili rizikonun güvence kapsamı genişlemiş olacaktır. smiley   

Poliçe kapsamı ile şartları

Poliçe kapsamının ne demek olduğunu yukarıda sizlerle paylaşmaya çalıştık. Ancak, sigorta poliçelerinde, kapsamla birlikte ele alınması gereken genel ve özel şartlardan oluşan yazılı kurallar (kloz) vardır. Her bir sigorta branşı için belirlenmiş olan sigorta genel şartlarına, tüm sigorta şirketleri riayet eder. Özel şartlar ise genel şartlarla aykırı olmamak kaydıyla, poliçede genel şartlarla verilen teminatlara yapılan ilave genişletmelerdir.

Sigorta eksperi olası bir hasar neticesinde, sigortalının tazminatını hesaplarken, hasarın oluş sebebini, poliçede yazan sigorta bedelini, teminatları, sigorta azami limitlerini, muafiyet oranlarını ve diğer tüm poliçe detayları ile şartlarını inceleyip dosyasını tamamlar. Dolayısıyla güvence kapsamı ile birlikte, sigorta genel ve özel şartları da hasar tazminatı açısından çok önemlidir.

 

Dikkat! Sigortanızın kapsamını, hasar ödemesinin yapıldığı tarihte öğrenmemelisiniz!

Eksik hasar tazminatı almak istemiyorsanız, poliçenizi gerekli olan tüm teminatlarla, doğru sigorta bedelleriyle, minimum muafiyetlerle yani en geniş kapsamıyla düzenlemelisiniz.

Gelin! Sizleri en geniş kapsamlı sigortalar ile buluşturalım. smiley

 

SİGORTA TEKLİFİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

#EnGenişKapsamlıSigortalar2022

#TümSigortalar

#EnUygunSigortalarTEKLİF AL