Değer Kaybı Platformu nedir?

ANASAYFA SİGORTA BLOG Değer Kaybı Platformu nedir?

Değer Kaybı Platformu nedir?

Ongun Sigorta

01 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla kurulan, Değer Kaybı Platformu ile öne çıkan avantajlar nelerdir;

1-Eksper atama işlemlerini hak sahibinin kendisinin veya sigorta şirketinin SBM’deki platformdan yapabilmesi sağlanacak.

2-Atanan eksperin değer kaybı tespitlerine bu platformdan itiraz edilebilecek.

3-Hak sahibi bu uygulama ile değer kaybını hesaplama, raporlama süreçlerini kendisi yönetebilecek.

4-Hak sahibi ekspertiz raporuna kolayca ulaşabilecek.

5-Değer kaybı tespitlerinde standardizasyon olacak.

6-Hak sahiplerinin değer kaybı tazminat ödemelerini hızlıca almaları sağlanmış olacak.

7-Hak sahipleri açısından güvenli bir ortam sağlanmış olacak.

 

Aşağıda, Değer Kaybı Platformunun hayata geçirilmesi ile alakalı olarak, SEDDK’nın basın açıklamasını görebilirsiniz. smiley


SEDDK Değer Kaybı Platform Basın Açıklaması 29.06.2022

Değer kaybı taleplerine ilişkin Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bünyesindeki platform, 1 Temmuz 2022’de uygulamaya giriyor. smiley

 

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yayımlanan, 2022/12 sayılı Değer Kaybı Taleplerinde Ekspertiz İşlemlerine İlişkin Genelge 1 Temmuz 2022 tarihinde yürürlüğe giriyor.

 

Söz konusu düzenleme ile hak sahipleri ve sigorta şirketleri trafik kazası sonrasında değer kaybı taleplerine ilişkin eksper atama işlemlerini Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) bünyesinde oluşturulan platform üzerinden gerçekleştirebilecek. Eksper atama işlemlerinin yanı sıra atanan eksper değer kaybı tespitlerine ilişkin raporunu bu platform üzerinden hazırlayacak, taraflar raporda yer alan tespitlere bu platform üzerinden itiraz edilebilecek, isterlerse itiraz eksperi ve hakem eksper de atayabilecek.

 

Uygulama, hak sahiplerinin değer kaybı hesaplama ve raporlama süreçlerinin tamamını kendisinin yönetebilmesini, ekspertiz raporuna kolayca ulaşmasını sağlayacak.

 

Değer kaybı tespitlerinde standardizasyon sağlayacak bu uygulama ile hak sahiplerinin trafik kazası sonrasında araçlarında oluşan değer kaybına ilişkin tazminat ödemelerini en hızlı bir şekilde elde etmelerine, güvenilir bir tazmin süreci oluşturulmasına imkân sağlanacak.

 

Kaynak: https://www.seddk.gov.tr/

 

 

#DeğerKaybıTazminatı

#DeğerKaybıHakkında

#DeğerKaybıBaşvurusu

 TEKLİF AL