DASK sigorta fiyatı nedir?

ANASAYFA SİGORTA BLOG DASK sigorta fiyatı nedir?

DASK sigorta fiyatı nedir?

Ongun Sigorta

Deprem sigortası olarak düzenlenen DASK sigortası fiyatınız nedir diye düşünmeyin! Çünkü yıllık çok makul primlerle DASK sigortanızı, acentemizi telefonla arayarak 5 dakikada düzenletebilirsiniz! DASK sigortaları, kısmen veya tamamen yıkılan yapının inşaat maliyetini karşılamaya yöneliktir. Ülkemizde, 1999 yılında yaşanan depremden önce inşa edilen yapılarda, DASK primleri biraz daha yüksek çıkmaktadır. Aşağıda hesaplanan DASK priminde görüleceği üzere, değişken parametrelerle DASK priminiz oluşacaktır. Tarifeler, DASK Kurumu tarafından düzenlenir. DASK prim tarifesi, inşaat maliyetleri ve deprem bölgeleri dikkate alınarak DASK kurumu tarafından genellikle her yıl belirlenir. Ancak, DASK Kurumu alacağı kararla, tarife primlerinde bir yıl geçmeden de değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Aynı parametrelere sahip bir binanın DASK primi, bütün satış kanallarında standarttır ve değişmez!

 

DASK fiyatı hesaplama?

Aşağıda örnekte özellikleri belirtilen dairenin, 2021 DASK primi;

-Adres: İstanbul-Ataşehir-Merkez-Atatürk Mah.

-Bina yapı tarzı: Betonarme,

-Bina inşa yılı: 2020 yılı sonrası,

-Toplam kat sayısı: 04-07 kat arası,

-Daire brüt metrekaresi: 100 m2,

Hesaplanan DASK sigortası yıllık primi 2021: 224,82.TL

 

Örnekteki DASK Poliçesinde, otomatik olarak verilen 2021 yılı teminatları;

1-Daire için hesaplanan toplam sigorta bedeli: 126.800.TL (Bu bedeli yükseltmek için Konut Sigortası yapabilirsiniz!)

2-Metrekare için ödenecek inşaat maliyeti:

1.268.TL

 

DASK Primi nasıl oluşur?

DASK kurumu, aşağıdaki bilgilere göre yıllık prim belirler.

-İl/ İlçe/ Bucak-Köy/ Mahalle?

- Bina Yapı Tarzı (Betonarme-Diğer) ?

-Bina inşa yılı?

-Toplam Kat Sayısı?

-Daire yüzölçümü brüt metrekaresi?

- DASK ilk defa mı yapılacak? Yenileme mi olacak?

 

Deprem ve DASK Sigortası?

Deprem kuşağı içerisinde yer alan ülkemizde, büyük depremlerin olması kaçınılmazdır. Öncelikle sağlam binaları ve deprem öncesi hazırlıklarımızı yaparak, depreme hazırlanmalıyız.  Üzülerek de olsa hatırlamak gerekirse, 17 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03:02'de Kocaeli/Gölcük merkezli bir deprem gerçekleşmiş idi. Yaşanan deprem, Richter ölçeğine göre 7,4 Mw büyüklüğündeydi. Deprem sonucunda, maalesef büyük çapta can ve mal kaybı yaşanmıştı. Bu depremde toplumsal anlamda ders aldığımız ve dikkate almamız gereken konu; depreme dayanıklı yapılarda yaşamanın önemiydi! O süreçlerden günümüze kadar, kamu ile birlikte özel sigorta sistemi devreye girerek, DASK sigortası güvencesinden yararlanabilen tüm yapılar, sigortalanmaya başlamıştır. 2021 yılı itibarı ile 22 yıl geçmiş olmasına rağmen, günümüzde halen sigortasını yaptırmayan yapılar mevcuttur. Unutmayalım mal canın yongasıdır.smiley

 

DASK kontrol noktaları nereler?

DASK Sigortası esasen zorunlu olarak düzenlenmesi gereken bir sigortadır. Ancak, belirli kamusal alanlarda yapılan iş ve işlemler sırasında yürürlükte olan bir DASK poliçenizin olması gerekmektedir.

 

DASK Kontrol noktaları:

-Elektrik Aboneliği

-Su Aboneliği

-Tapu İşlemleri

 

Yukarıda bahsedilen kurumlarda abonelik ve tapu devri yaparken, DASK Deprem sigortanız olmalıdır. Aksi halde işlemleriniz yapılmayacaktır!

 

DASK SİGORTASI

İÇİN

HEMEN ARAYIN!

smiley

 

#DaskFiyatıNedir

#DaskFiyatları

#DaskSigortasıFiyatıNedir

#DaskFiyatHesaplamaTEKLİF AL