DASK hasarımı öder mi?

Ongun Sigorta

DASK Kurumu hasar ödemelerindeki performansı ile vatandaşa artık kendini fazlasıyla ispat etmiş bir kurumdur. Ülkemizde en son yaşanan İzmir depremi; 2020 yılında Ege Denizinde 30 Ekim 2020 günü Türkiye saati ile 14.51'de, merkez üssü Yunanistan'ın Sisam Adası açıklarında meydana geldi. Türkiye'nin İzmir ilinin Seferihisar ilçesine 23 km mesafede bulunan ve yerin 16,5 km altında, 6,9 Mw büyüklüğünde meydana gelen bu deprem yaklaşık 16 saniye sürmüştür. Türkiye ve Yunanistan'da toplam 119 kişinin ölümüne ve 1053 kişinin ise yaralanmasına sebep olmuştur. Akabinde hasar tespit çalışmaları ilgili kurumlarca yapılmaya başlamış ve vatandaşın yıkılan binaları için DASK Kurumu da harekete geçmiştir. Deprem sonucunda 1279 bina hasar almış ve 8 bina da yıkılmıştı. DASK kurumundan 2021 Kasım ayında yapılan açıklamaya göre, İzmir depreminden kaynaklı olarak İzmir ve çevre illerden toplamda 30 bin hasar dosyasına, 410 milyon TL ödenmiştir. Böylece DASK Kurumu tarihinin en yüksek ödemesini gerçekleştirmiştir.

 

DASK Kurumu hızlı hasar ödeyebiliyor mu?

Daha önceki depremler de dahil olmak üzere İzmir depreminde de DASK Kurumu, yaraları hızlı bir şekilde sarmak üzere, eksperlerini görevlendirerek hasar tespitlerini hızlıca yapmıştır. Böylece vatandaşın zararları en hızlı şekilde ödenmiştir. DASK Kurumu her zaman olduğu gibi yaşamın normalleşmesi adına deprem sonrası üzerine düşeni yerine getiren, gözde kurumlardan biri olmuştur.

 

DASK kuruluşundan bu yana ne kadar hasar ödedi?

2021 yılı Kasım ayı itibarıyla, DASK Kurumunun Sigortalılara yaptığı toplam hasar ödemesi 1.1 milyar TL’ye ulaşmıştır.

 

DASK yaptırmak için tereddüt etmeli miyim?

Yukarıda anlatıldığı üzere yaşanan depremler göstermektedir ki vatandaşlar hasar ödemelerini mağdur olmadan zamanında alabilmektedirler. DASK Devlet güvencesinde hizmet sağlayan bir kurumdur. Doğal Afet Sigortaları Kurumu olarak milli servetin korunmasının yanı sıra, toplumsal ve sosyal sorumluluğunu yerine getirmekte olan önemli bir kurumdur. Sigorta şirketleri ve onların yetkili acenteleri DASK poliçenizi düzenleyebilmektedir.

 

DASK kapsamı genişliyor mu? smiley

 

DASK

Zorunlu Deprem Sigortası

 Poliçeniz için bizi hemen arayın,

ve

poliçenizi 5 dakikaya hazırlayalım!

smiley

 

#DaskHasarımıKarşılarmı

#DaskÖdemeYaparmı

#DaskFiyatları

#DaskPrimiNeTutarTEKLİF AL