Araç kasko değer listesi sorgulama 2022

ANASAYFA SİGORTA BLOG Araç kasko değer listesi sorgulama 2022

Araç kasko değer listesi sorgulama 2022

Ongun Sigorta

Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği TSB’nin web sayfasında, trafiğe kayıtlı bulunan motorlu araçların, sigortaya konu olan araç kasko rayiç bedelleri, açık kaynak bilgi olarak paylaşılmaktadır. Aynı rayiç bedeller, noterler birliği tarafından ikinci el araç satışlarında araç bedelinin baz alındığı kaynaktır. Sigorta şirketleri, Kasko Sigortası düzenlerken, TSB’nin güncel Kasko Rayiç Değeri üzerinden prim hesaplar ve ayrıca hasar olduğu tarihteki kasko rayiç değeri üzerinden, sigortalının hasar tazminatını öder. Hasar tarihindeki araç kasko rayiç değerin tespitinde; ikinci el araç ilan siteleri, ithalatçı, imalatçı firmalar ve bunların web siteleri, galeriler, konu ile ilgili süreli yayınlar, gazetelerin ikinci el ilanları ile bunların web sitelerinden yararlanılır. Hasar dosyası işlemleri, sigorta şirketi tarafından atanan bağımsız eksper tarafından yapılır. smiley

 

Kasko Rayiç Değeri nedir?

Kasko sigortalı aracın, hasarlandığı tarihteki piyasa değeridir.

 

Araç Kasko Rayiç Değeri sorgulaması hangi bilgilerle yapılır

Sıfır veya ikinci el araçların kasko rayiç değerlerinin kayıtlı olduğu veri kaynağı, Türkiye Sigorta Birliği TSB’nin web sayfasıdır. Giriş yapabileceğiniz link aşağıda sunulmaktadır.

https://www.tsb.org.tr/tr/kasko-deger-listesi

 

Kasko Rayiç Değeri sorgularken gerekli olan bilgiler

-Model yılı

-Marka

-Araç Tipi

Araç ruhsatınızdan faydalanabilirsiniz! smiley

 

Kasko Değer Listesi Arşivi ne işe yarar?

Bu arşiv yine TSB web sayfasında içindedir. Bulunulan cari yıl ve aydan geriye dönük olarak son üç yılın 2020, 2021, 2022 yılları arşivleri kayıtlıdır. Arşivde tüm marka ve tipteki araçların, seçilen model yılı ile geriye dönük tüm yaştaki araçların, aylar bazında araç kasko rayiç değerleri kayıtlıdır. 2020 yılından bu yana Pandemi ile birlikte sürekli artan ikinci el araç fiyatları göz önünde bulundurularak bu arşiv oluşmaktadır. Aşağıdaki linkten arşiv sorgulaması yapılabilirsiniz.

 

https://www.tsb.org.tr/tr/kasko-deger-listesi

 

Türkiye Sigorta Birliği TSB’nin, “Araç Kasko Değer Listesi” hakkındaki açıklaması!

Birliğimiz üyesi sigorta şirketlerinin sigortaladıkları motorlu kara taşıtlarının kasko değerlerini belirlemelerinde yardımcı olmak üzere, piyasa fiyatları göz önüne alınarak saptanan ve sektör içi bir hizmet gereği Birlik üyelerine duyurulan bu fiyatların yapılacak işlemlerde esas alınmasından, TSB hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmez.

Listedeki otomobil, arazi taşıtı ve hafif ticari araçların değerleri, INDICATA firmasının katkılarıyla oluşturulmaktadır.

Kamyon, çekici, otobüs, motosiklet, zirai traktör gibi araçların değerleri ise TSB tarafından hazırlanmaktadır.

INDICATA firmasından gelen değerlerin kontrolünde ve listenin TSB tarafından hazırlanan bölümü için ikinci el araç ilan siteleri, ithalatçı, imalatçı firmalar ve bunların web siteleri, galeriler, konu ile ilgili süreli yayınlar, gazetelerin ikinci el ilanları ve bunların web siteleri, alıcı veya satıcı tarafından ibraz edilen fatura ve benzeri belgeler gibi kaynaklardan yararlanılmaktadır.

 

Kaynak: https://www.tsb.org.tr/tr/kasko-deger-listesi

 

KASKO FİYATI İÇİN TIKLAYINIZ

TRAFİK SİGORTASI FİYATI İÇİN TIKLAYINIZ

 

#AraçKaskoDeğerListesiSorgulama2022

#HesaplıKaskolar

#EnUygunKaskoFiyatları

#KaskoFiyatları2022

#KaskoPrimiNeKadarTEKLİF AL