Apartman Ortak Alan Sigortası fiyatları

ANASAYFA SİGORTA BLOG Apartman Ortak Alan Sigortası fiyatları

Apartman Ortak Alan Sigortası fiyatları

Ongun Sigorta

Ülkemizdeki yapı stoğuna genel olarak bakıldığı zaman, çoğunun apartmanlardan oluştuğu ve aynı zamanda birçoğunun da 1999 Marmara depreminden önce inşa edildiği görülmektedir. İmar-iskan yönetmeliği ile inşaat tekniklerinin 1999 Marmara depreminden sonra değiştirilmesiyle birlikte, binalar depreme karşı çok daha dayanıklı halde yapılmaya başlamıştır. İstanbul’un Fatih ve Beyoğlu gibi en eski ilçelerinde yapı stoğu oldukça eskidir. Bu ilçelerdeki yapıların, 30 ila 50 yıl önce inşa edilmiş olduğu ve depreme karşı dayanıksız oldukları bilinmektedir. Yine, 1999 yılından sonra DASK sigortalarıyla meskenler=konutlar=bağımsız bölümler ve apartman altlarındaki dükkanlar ile DASK kapsamına giren binalar, güvence altına alınmaya başlanmıştır. Ancak, dairelerin yer aldığı apartmanların müşterek menfaatlerinin; uygun fiyatlı apartman ortak alan sigortası ile kapsayıcı bir teminat şemsiyesi altına alınması gerekir.  

 

DASK kapsamı ve apartman ortak alan sigortası

Ülkemizde, 2021 yılında can ve mal kaybına yol açan sellerden sonra, Deprem (DASK) sigortalarına ilave, Sel teminatının eklenmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Apartmanlarda, yalnızca bağımsız yaşam alanlarının (Daire-Mesken) DASK ve Konut Sigortası ile sigortalanması yeterli değildir. Ayrıca, ihtiyari (ilave) olarak apartmanların ortak alan sigortası yapılarak müşterek menfaatlerin güvence kapsamı genişletilmelidir. Genel olarak bu sigorta; site paket sigortası=ortak alan sigortası= apartman ortak alan sigortası=konut ortak alan sigortası olarak isimlendirilir. Farklı isimlerle anılsa da Paket Sigortanın teminatları aynıdır. Poliçedeki teminatlar, isteğe bağlı olarak genişletilip daraltılabilir.

 

Apartman Ortak Alan Sigortası ne için yapılır?

Kat mülkiyeti kanununda da belirtildiği üzere, bağımsız bölümler hariç olmak üzere, apartmanların müşterek kullanımında ve mülkiyetinde yer alan ortak alanların, deprem teminatı dahil, birçok teminatla birlikte sigortalanması mümkündür. Ortak alan tanımında sigortalanacak alanların başlıcalarına bakılacak olursa; çatılar, temeller, yangın merdivenleri, dış cephe, koridorlar, yangın ve yaya merdivenleri, girişler, bina kapısı ile diğer ortak mahallerdeki kapılar, ortak alanlardaki demirbaşlar, asansörler, jeneratörler, jimnastik aletleri, cctv, interkom, kapalı garajlar, ortak alan sabit tesisat ve dekorasyon, ortak alan camları gibi sayılabilir. Bu sigorta ile binanın “kendisine” ve-veya “demirbaşlarına” deprem, yangın, hırsızlık, terör, sel suyu, dahili su baskını, fırtına vs. gibi paket sigortada yer alan birçok nedenden dolayı oluşan zararlara, teminat sağlanır. Ayrıca, üçüncü şahıs mali sorumluluk, işveren mali sorumluluk, yangın mali sorumluluk, asansör mali sorumluluk, otopark sorumluluk gibi müşterek sorumluluklara karşı da güvence verilir.

 

Apartman Ortak Alan Sigortası avantajları

Apartmanda ani ve beklenmedik şekilde, ortak alan sigortası kapsamına konu oluşabilecek zararlar için dairelerden para toplamaya gerek kalmaksızın, oluşan hasar bedeli sigorta şirketinden tazmin edilecektir. Ortak alan sigortası olmayan apartmanlarda oluşan zararın bedeli, K.M.K.’na göre dairelerin binadaki hisse payları oranında, ceplerinden karşılanmak zorundadır. Örnek vermek gerekirse; apartmanda fırtına nedeniyle uçan bir çatı veya dolu yağması neticesinde hasarlanan dış cephe mantolamasından söz edilebilir. Ya da apartmanın depremden dolayı zarara uğraması, yıldırım düşmesi, yangın çıkması, hava-kara taşıtları çarpması, sel suyu veya dahili su basması, yangın tüpleri-sabit tesisat-makine ve ekipmanlar gibi demirbaşların çalınması, bina içinde dekorasyona gelebilecek zararlar, asansörlerin bozulması-yanması veya suya maruz kalması, gibi örnekler çoğaltılabilir. Neticede, apartmanlarda yerine koymak üzere para toplanmasını gerektiren, tüm ortak değerler, ortak alan sigortasıyla koruma altına alınabilir. Deprem teminatı dahil olarak apartman ortak alan sigortası yapılmalıdır. Deprem sonucu ortak alanlarda oluşan kısmi zararlar, sabit dekorasyona gelen zararlar ve-veya deprem nedeniyle elektrik kontağından çıkan yangınların verdiği zararlar, ortak alan sigortasından karşılanmaktadır.

 

Değerli Apartman Yöneticileri ve Kat Malikleri!

Apartmanlarınızı,

En uygun Ortak Alan Sigortası fiyatları

ile

Koruma altına almamızı istiyorsanız

Bizi hemen arayın!…

smiley

 

#ApartmanOrtakAlanSigortasıFiyatları

#ApartmanSigortası

#EnUygunApartmanSigortasıTEKLİF AL